Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

06:00 Krebs: Fantasia f-molli (Vladimir Kurlin, oboe, ja Sergei Tsatsorin, urut).

06:08 Lully: Kuninkaan kamaritrioja (Chatham Baroque).

06:21 Sor: Johdanto, teema ja muunnelmia kitaralle A-duuri. (David Starobin).

06:31 Sarti: Sonaatti huilulle ja cembalolle e-molli. (Nikolai Nasonov ja Irina Shnejerova).

06:37 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

07:00 Rosenmüller: Sonaatti A-duuri (Les Elements Amsterdam).

07:05 Debussy: Estampes (Vaskipiirroksia). (Joyce Yang, piano).

07:20 Beethoven: Jousikvartetto n:o 13 B-duuri. (Tokio-kvartetti).

08:10 Telemann: Sonaatti kahdelle huilulle D-duuri. (Mindy Rosenfeld ja Stephen Schultz, traverso).

08:20 Gershwin: Pianokonsertto F-duuri (Earl Wild ja Boston Pops -ork./Arthur Fiedler).

08:49 Böhme: Venäläinen tanssi (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

08:55 Gallot: Sarja luutulle F-duuri. (Leif Karlson).

09:06 Pergolesi: Confusa, smarrita. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Felix Lavilla, piano).

09:11 Liszt: Grandes etudes de Paganini. (Alfred Brendel, piano).

09:38 Sibelius: Malinconia. (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

09:50 Pärt: Cantus Benjamin Brittenin muistolle (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

09:58 Händel: Concerto grosso D-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

10:15 Brahms: Gesänge. (RKK:n naislaulajat/Eric-Olof Söderström sekä Esa Tukia ja Hannu Kilpi, käyrätorvi, ja Minnaleena Jankko, harppu).

10:30 Messiaen: Pyhän Neitsyen ensimmäinen ehtoollinen (Pierre-Laurent Aimard, piano).

10:38 Goossens: Kaleidoskooppi (Melbournen SO/Andrew Davis).

10:48 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 36 A-duuri (The Angeles String Quartet).

11:07 Albéniz: Les Saisons (Vuodenajat). (Antonio Ruiz-Pipò, piano).

11:18 Rahmaninov: Vokaliisi (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

11:25 Ravel: Pianokonsertto D-duuri vasemmalle kädelle. (Samson Francois ja Pariisin konservatorion ork.(André Cluytens).

11:44 Monteverdi: Gloria in excelsis Deo (ExTempore/Florian Heyerick).

11:55 Mahler: Todtenfeier, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

12:20 Marvia: Kuulutusmatka (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

12:23 Beach: Teema ja muunnelmia a-molli. (Doriot Anthony Dwyer, huilu, ja Manhattan-jousikvartetti).

12:45 Molique: Concertino oboelle ja orkesterille g-molli. (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

Sändningar

  • on 26.10.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också