Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

Cazzati: Sonaatti viululle, jousille ja continuolle (La Casada). (Alankomaiden Bach-yhtye/Jos van Veldhoven).

06:06 Vivaldi: Konsertto jousille ja continuolle C-duuri (Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer).

06:11 Stradella: Sinfonia D-duuri (Wynton Marsalis ja St. Luken ork./John Nelson).

06:18 Stradella: Sinfonia nro 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

06:30 Telemann: Bourlesque de Quixotte. (Akademie für Alte Musik Berlin).

06:47 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja). (Angel Romero, kitara).

07:07 Purcell: Kohtauksia puolioopperasta King Arthur. (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin RO/Monica Huggett).

07:20 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 23 F-duuri. (Emerson-kvartetti).

07:48 Fasch: Sinfonia jousille ja continuolle g-molli. (Tempesta di Mare).

07:59 Sarja orkesterille Georg Muffat'n ja Jean-Baptiste Lullyn teoksista. (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

08:12 Schubert: Fantasia C-duuri (Pamela Frank, viulu, ja Claude Frank, piano).

08:38 Hummel: Sonaatti f-molli (Hae-won Chang, piano).

09:01 Sibelius: Kuusi humoreskia viululle ja orkesterille (Heimo Haitto ja RSO/Paavo Berglund).

09:23 Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 1 Es-duuri. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

09:46 Franck: Koraali n:o 3 a-molli. (Marcel Dupré, urut).

10:00 Respighi: Poema autunnale (Syksyinen runoelma) (Julia Fischer, viulu, ja Monte Carlon FO/Yakov Kreizberg).

10:15 Satie: Yksinlaulut Je te veux ja La Diva de l'Empire (Jody Karin Applebaum, sopraano, ja Marc-André Hamelin, piano).

10:23 Klami: Alkusoitto näyt. Nummisuutarit (RSO/Paavo Berglund).

10:31 Kaski: Sinfonia h-molli (RSO/Ilpo Mansnerus).

10:58 Borg: Itäkarjalaisia lauluja op.2 (Maiju Kuusoja, altto, ja Radio-ork./Erik Cronvall).

11:05 Melartin: Divertimento n:o 1. (Jari Valo, viulu, ja Reijo Koskinen, klarinetti, sekä RSO/Anna-Maria Helsing).

11:28 Palmgren: Vuodenajat (Kuvia Suomesta) (RSO/Jorma Panula).

11:47 Kajanus: Kolme laulua J.L. Runebergin runoihin. (Rita Bergman, sopraano, ja Folke Gräsbeck, piano).

11:53 V. Hannikainen: Konserttikappale (Reija Bister, harppu, ja RSO/Hannu Bister).

12:07 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula).

12:30 Milhaud: Sonaatti huilulle, oboelle, klarinetille ja pianolle (Jeanette Landre, Pauline Oostenrijk, Celeste Zewald, ja David Kuyken).

12:51 Ravenscroft: There were three ravens (Kolme korppia) (Sandra Simon, sopraano, ja Apollo's Fire).

Sändningar

  • lö 22.10.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också