Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

Sweelinck: In te Domine speravi (Herra, sinuun minä turvaan) (Alankomaiden kamarikuoro/Philippe Herreweghe).

06:05 Gabrieli: Sonaatti n:o 13 (Rolf Smedvig, trumpetti, johtaja, Empire Brass Quintet, sekä sekä jäseniä: Bostonin SO ja New Yorkin FO).

06:09 Spohr: Jousikvintetto n:o 2 G-duuri (Grande Quintetto) (L' Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

06:40 J.S. Bach: Partita n:o 1 B-duuri (Richard Goode, piano).

07:27 Crusell: Sinfonia concertante B-duuri (Reijo Koskinen, klarinetti, Esa Tukia, käyrätorvi, Pekka Katajamäki, fagotti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

07:27 Hummel: Pianotrio n:o 1 Es-duuri. (Beaux Arts Trio).

07:48 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 80 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

08:11 W.A. Mozart, F.X. Süssmayr: Käyrätorvikonsertto D-duuri (David Jolley ja Orpheus-kamariork.).

08:20 Chabrier: Espanja (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

08:27 Foote: Pianotrio n:o 2 B-duuri. (Arden-trio).

08:49 Hummel: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

09:13 Chopin: Scherzot pianolle n:o 1 h-molli, n:o 2 b-molli, n:o 3 cis-molli ja n:o 4 E-duuri. (Ivan Moravec).

09:53 Satie (sov. Debussy): Gymnopedie n:o 3 (Orpheus-kamariork.).

09:56 Debussy: Lasten nurkkaus, sarja pianolle.
(Peter Rösel, piano).

10:14 Saint-Saëns: Eläinten karnevaali (Pittsburghin SO/André Previn).

10:36 Beethoven: Alkusoitto näytelmämus. Egmont (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

10:45 Brahms: Kuusi kappaletta pianolle op. 118. (Antti Siirala).

11:14 Fauré: Pavane (Minnesotan orkesteri/Eiji Oue).

11:20 Fibich: Sinfonia n:o 1 F-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

11:55 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 7 B-duuri. (Anne-Marie McDermott).

12:16 Cimarosa: Il Maestro di cappella (Kapellimestari). (Fernando Corena, basso, ja Covent Garden -ooperan ork./Argeo Quadri).

12:35 Nielsen: Klarinettikonsertto (Christoffer Sundqvist ja RSO/Hannu Lintu).

Sändningar

  • må 17.10.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också