Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

06:00 J. Banister: Another division on a ground (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

06:10 Händel: Agrippinan aaria Ogni vento oopp. Agrippina. (Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

06:16 Schubert: Sinfonia n:o 6 C-duuri (pieni C-duurisinfonia). (Berliinin valtionork./Otmar Suitner).

06:49 J-B Forqueray: La Morangis ou La Plissay. (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

06:57 Narvaez: Diferencias sobre Conde Claros. (David Russell, kitara).

07:00 Brahms: Lieder und Gesänge op.57 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

07:17 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 6 c-molli.
(Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, Walter Heinz Bernstein, cembalo).

07:35 Tshaikovski: Myrsky. (Chicagon SO/Claudio Abbado).

07:57 Bull: Fantasia Sweelinckin teemasta. (Fernando Germani, urut).

08:02 Grieg: Haugtussa (Tunturien tyttö). (Kirsten Flagstad, sopraano, ja Edwin McArthur, piano).

08:34 W.F. Bach: Sinfonia d-molli. (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

08:44 Pacius: Mitten wir im Leben sind (Kuolon keskellä elämme). (RKK/Harald Andersén).

08:51 Launis: Suite Nordique, sarja viululle ja orkesterille. (Jorma Rahkonen ja RSO/Erik Cronvall).

09:05 W.A. Mozart: Muunnelmia pianolle F-duuri. (Emil Gilels).

09:14 Chausson: Poème de l'amour et de la mer (Rakkauden ja meren runoelma).
(Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

09:42 Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Lowell Greer, luonnontorvi, ja Steven Lubin, fortepiano).

09:57 Musorgski: Näyttelykuvia. (Svjatoslav Richter, piano).

10:29 Ibert: Konsertto sellolle ja puhaltimille. (James Kreger ja Harmonie Ensemble/Steven Richman).

10:42 Monteverdi: Hor che 'l ciel e la terra (Lausannen vokaaliyhtye ja Vancouverin RO/Michel Corboz).

10:51 Falla: Espanjalainen tanssi bal. La Vida breve (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

10:55 Fabritius: Romanttinen sarja. (Erkki Rautio, sello, ja Liisa Pohjola, piano).

11:08 Debussy: Images 2. (Roope Gröndahl, piano).

11:21 Bernstein: Serenadi (Jaap van Zweden, viulu, ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

11:51 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille n:o 3 g-molli (Veli-Markus Tapio viola da gamba, ja Elina Mustonen, cembalo).

12:06 Elgar: Romanssi (Otto Virtanen, fagotti, ja RSO/Dmitri Slobodeniouk).

12:13 Dutilleux: Viulukonsertto (Isabelle van Keulen ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Charles Dutoit).

12:37 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 39 C-duuri (Lintukvartetto). (Janácek-kvartetti).

Sändningar

  • to 29.9.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också