Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

Schumann: Kolme romanssia (Anssi Karttunen, sello, ja Tuija Hakkila, piano).

06:11 C.P.E. Bach: Sinfonioita kamariorkesterille. (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

06:52 Beethoven: Muunnelmia sellolle ja pianolle F-duuri Mozartin teemasta. (Pablo Casals ja Rudolf Serkin).

07:04 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli
(David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

07:13 Purcell: Kohtauksia puolioopperasta King Arthur. (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin RO/Monica Huggett).

07:26 Schubert: Sonaatti pianolle nro 17 D-duuri (Richard Goode, piano).

08:06 Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

08:21 Cherubini: Requiem c-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

09:01 Borodin: Sinfonia n:o 1 Es-duuri. (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

09:36 Ruppe: Duetto pianolle F-duuri (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar).

09:46 Prokofjev: Sinfonia concertante sellolle ja orkesterille n:o 2 e-molli (Yo-Yo Ma, sello, ja Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

10:27 Paganini: Duetto amoroso viululle ja kitaralle (Scott St. John ja Simon Wynberg).

10:37 Grieg: Jousikvartetto g-molli (Emerson-kvartetti).

11:09 Sibelius: Florestan, sarja pianolle (Eero Heinonen).

11:20 Dvorak: Sinfonia n:o 9 (Uudesta maailmasta). (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

12:01 Kuula: Andante ja Allegro (Gustav Djupsjöbacka, piano, Reino Simola, klarinetti, Jorma Rahkonen, viulu, ja Matti Hirvikangas, alttoviulu).

12:11 Schubert: Das Dörfchen (Robert Shaw Chamber Singers/Robert Shaw, sekä Karl Dent, tenori, Norman Mackenzie, piano, ja Mary Akerman, kitara).

12:17 Stravinsky: Pulcinella, baletti. (Roxana Constantinescu, mezzosopraano, Nicholas Phan, tenori, ja Kyle Ketelsen, bassobaritoni, sekä Chicagon SO/Pierre Boulez).

12:57 O. Merikanto: Nuoruuden ylistys (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

Sändningar

  • to 11.8.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också