Aamuklassinen 

  • 6 t 59 min
  • utgått

06:00 Lasso: Ad te levavi oculos meos (Minä nostan silmäni sinun puoleesi, joka taivaissa asut). (The King's Singers).

06:08 Reinecke: Konsertto huilulle ja orkesterille D-duuri. (Aurele Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

06:30 Telemann: Triosonaatti nokkahuilulle, cembalolle ja continuolle B-duuri. (Battalia).

06:39 Delius: Hassan, sarja baritonille, kuorolle ja orkesterille. (Leslie Fry, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

07:08 Schubert: Auf dem Wasser zu singen (Elly Ameling, sopraano, ja Rudolf Jansen, piano).

07:12 Händel: Vesimusiikkia (Orpheus-kamariorkesteri).

08:00 W.A. Mozart: Adagio ja rondo lasiharmonikalle ja jousikvartetille (Dennis James ja Emerson-kvartetti).

08:13 Peterson-Berger: Jungfrun under lind (Peter Lindroos, tenori, ja Pertti Eerola, piano).

08:16 Mompou: Suite compostelana (Andrés Segovia, kitara).

08:35 da Perugia: Ikivihreä on marttyyrin seppele. (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

08:45 Pärt: Fratres (RSO/Neeme Järvi)

08:55 Stravinsky: Viulukonsertto D-duuri (Isaac Stern ja Columbia-SO/Igor Stravinsky).

09:16 Palestrina: Magnificat n:o 8. (Cambridgen King's Collegen kuoro/David Willcocks).

09:23 Bartok: Pianosonaatti. (Leonard Pennario).

09:36 Rejcha: Kvintetto puhaltimille F-duuri. (Westwood-kvintetti).

10:14 Tulindberg - Mattila: Jousikvartetto n:o 6 F-duuri (Rantatie-kvartetti).

10:37 Raitio: Menuetti, Canzonetta, Kissan kehtolaulu, Arietta ja Sinipiikain tanssi kok. Kymmenen pientä pianokappaletta lapsille (Liisa Pohjola).

10:43 J.S. Bach (sov. Graham): Italialainen konsertto F-duuri (Vento Chiaro).

10:57 Debussy: L'Isle joyeuse (Ilojen saari). (Arto Satukangas, piano).

11:03 Kodály: Tansseja Galantasta. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Edo de Waart).

11:20 Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousille. (Vitali Bujanovski, käyrätorvi, Karlis Zarins, tenori, ja Leningradin kamariork./Lazar Gozman).

11:47 Albéniz - Pine: Asturias. (Rachel Barton Pine, viulu).

11:54 Beethoven: Sinfonia n:o 6 F-duuri (Pastoraalisinfonia). (Berliinin FO/Wilhelm Furtwängler).

12:39 Messiaen: Teema ja muunnelmia (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

12:50 Wolf: Der Musikant (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

12:52 Bellini: Oboekonsertto Es-duuri (Nicholas Daniel ja BBC:n FO/Adrian Leaper).

Sändningar

  • to 21.7.2016 6.00 • Yle Klassinen

Lyssna också