Iltaklassinen 

  • 5 t 9 min
  • utgått

18:00 Martin: Balladi sellolle ja pianolle. (Henri Honegger ja Frank Martin).

18:16 L. Boulanger: Vanha puutarha (Margit Rahkonen, piano).

18:18 Grieg: Jousikvartetto g-molli. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

18:55 Gilbert: Will niemand singen (Piffaro sekä Christa Patton).

18:59 Rimski-Korsakov: Sadko, sinfoninen runo (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

19:10 Brahms: Muunnelmia ja fuuga Händelin teemasta B-duuri. (Wilhelm Kempff, piano).

19:35 Bernstein - Kiviniemi: West side story -fantasia (Kalevi Kiviniemi, Wurlitzer-teatteriurut).

19:42 Pärt: Cantus Benjamin Brittenin muistolle (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

19:50 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille G-duuri (Richard Savino ja Artaria-kvartetti).

20:07 Halvorsen: Pajarien tulo (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

20:12 Kodály: Sonaatti soolosellolle. (Pieter Wispelwey).

20:46 Hurlebusch: Konsertto a-molli (Paul van de Linden ja Kristine Linde, oboe, Manfred Kraemer, viulu, ja Musica ad Rhenum).

20:58 Marttinen: Ilmatar ilman impi (Gunilla von Bahr, pikkolohuilu).

21:01 Britten: Viulukonsertto d-molli. (Gil Shaham ja Bostonin SO/Juanjo Mena).

21:35 Debussy: Pellavatukkainen tyttö (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

21:38 Crusell: Johdanto ja muunnelmia ruotsalaisesta juomalaulusta (Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

21:50 Liszt: Das Vaterunser (RKK/Timo Nuoranne ja Ville Urponen, urut).

22:00 Grey: San Andreas -sarja (Leila Josefowicz, viulu).

22:13 Palmgren: Tähdet tuikkivat (Risto Lauriala, piano).

22:16 Spohr: Sinfonia n:o 6 G-duuri (Historiallinen sinfonia neljän eri aikakauden tyylin ja maun mukaan). (Alankomaiden radion kamariork./Ton Koopman).

22:43 Turina: Härkätaistelijan rukous (Hollywood-jousikvartetti).

22:52 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 2. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

Sändningar

  • fr 10.6.2016 18.00 • Yle Klassinen

Lyssna också